Jak kupić mieszkanie u dewelopera?

firma deweloperska

Samodzielne mieszkanie to duży komfort. Nie należy się bać wyprowadzki do własnego mieszkania, gdyż jak dowodzą badania, 30-latkowie, którzy odważyli się na wyprowadzkę radzą sobie finansowo lepiej niż ich rówieśnicy oszczędzający na wynajmie czy kredycie. Decydując się na własny dom do wyboru jest co najmniej kilka opcji. Jedną z wartych rozważenia jest wybór oferty prezentowanej przez firmy deweloperskie. W ten sposób kupujemy nowoczesne, komfortowe mieszkanie w przyjaznym otoczeniu. Często mamy zapewnione miejsce postojowe przed blokiem lub w podziemnym garażu.

Zakup mieszkania od dewelopera

W zależności od miasta w którym szukamy mieszkania oraz pożądanej lokalizacji w danym mieście zakup mieszkania będzie z pewnością tańszy od samodzielnej budowy własnego domu. Są co prawda mieszkania w cenach porównywalnych z kosztem zakupu małej działki i wybudowania skromnego domku, jednak najdroższe mieszkania oferują szereg udogodnień oraz często fantastyczną lokalizację i wykonanie na najwyższym poziomie.
Ponadto, budowa własnego domu wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami i wyrzeczeniami. Wykonanie projektu, zatrudnienie ekip na poszczególnych etapach budowy na pewno jest sporym przedsięwzięciem i stanowi ogromne wyzwanie emocjonalne i logistyczne. Konieczne jest też podjęcie mnóstwa decyzji dotyczących sposobu wykonania budynku. Począwszy od budowy fundamentów, zastosowania określonego budulca aż poprzez wybór najlepszej gładzi do naszej łazienki i zakup okien. Nie każdy ma na to czas, siły ani chęci by stawać się ekspertem w dziedzinie budownictwa. W tej sytuacji zaufanie doświadczonemu deweloperowi jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

balkon w bloku jak zabezpieczyć przed ptakami

Rynek pierwotny

Kolejną dobrą stroną zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest możliwość samodzielnej aranżacji wnętrza. To my decydujemy jak mieszkanie ma być urządzone i jak wyglądać. Mieszkania deweloperskie są zlokalizowane w pobliżu wielu punktów usługowych. Infrastruktura otoczenia stoi na wysokim poziomie. Do wyboru mamy place zabaw dla dzieci czy siłownie. Auto możemy swobodnie parkować na naszym prywatnym miejscu bez konieczności tracenia długich godzin w skali roku na szukanie wolnego kąta, gdzie z trudem upchniemy samochód.

Kredyt hipoteczny

Szczęśliwcy, którzy planują sfinansowanie zakupu mieszkania własną gotówką oszczędzą wiele czasu na wizytach w banku. Jednak ceny nieruchomości sprawiają, że takich osób nie ma zbyt wielu. Nawet decydując się na pomoc banku nie unikniemy wkładu własnego, który obecnie w większości banków wynosi ok. 20%. Oznacza to, że jeżeli marzy nam się mieszkanie w cenie 500 tys. PLN to bank udzieli nam kredytu pod warunkiem, że my wyłożymy 20% tej kwoty, czyli aż 100 tys. PLN. Jeżeli wydatek w tej wysokości może stanowić problem, to warto wiedzieć, że niektóre banki wymagają wkładu własnego w wysokości 10%, co przy cenach nieruchomości jest ogromną różnicą.
Jednak, nim możliwa będzie wizyta w banku, warto przeanalizować wszystkie koszty zakupu mieszkania u dewelopera. Cena nabycia to nie wszystko.

mieszkanie na kredyt hipoteczny

Koszty wykończenia mieszkania

Oczywiste jest, że mieszkanie w stanie surowym wymaga wykończenia. Jednak jakość użytych materiałów może przełożyć się na ogromne różnice w finalnej cenie. Do kosztów zakupu mieszkania należy doliczyć spodziewane wydatki, które pokryją prace wykończeniowe w mieszkaniu. Dodatkowym kosztem jest sama obsługa kredytu i prowizja dla banku. Należy się również spodziewać kosztów notarialnych oraz ewentualnej prowizji dla biura nieruchomości.

Własne mieszkanie – jak je wybrać?

Sam wybór mieszkania nie powinien sprawiać trudności, lecz warto zebrać kilka informacji, aby funkcjonalność nieruchomości odpowiadała w pełni potrzebom użytkowników.
Sportowcy docenią miejsce w której mogą przechowywać sprzęt narciarski, rower czy inne tego typu urządzenia. Rodziny i osoby planujące posiadanie dzieci koniecznie powinny rozważyć czy mieszkanie zapewni odpowiednią ilość miejsca dla wszystkich członków rodziny. Bliskość placów zabaw czy parków również będzie ogromną zaletą.
Innymi kwestiami wartymi rozważenia jest obecność tarasu lub balkonu, a także położenie kuchni. Kuchnia otwarta na salon jest bardzo wygodnym i komfortowym rozwiązaniem, ale w przypadku niektórych domowników może stanowić uciążliwe źródło zapachów i hałasów podczas wypoczynku w salonie.

Firma deweloperska – konieczna weryfikacja!

Należy również mieć świadomość, że sam fakt zakupu mieszkania od dewelopera nie pozwala na zakupy „w ciemno”. Przed wyborem danej firmy deweloperskiej warto zweryfikować dotychczas zrealizowane inwestycje, czy firma dobrze prosperuje i nie są wobec niej prowadzone żadne postępowania.
Ponadto konieczna jest weryfikacja inwestycji, którą jesteśmy zainteresowani. Czy deweloper uzyskał wszystkie niezbędne zezwolenia, jaki jest planowany czas zakończenia prac oraz, co bardzo istotne, jakie są przewidziane kolejne inwestycje w najbliższej okolicy.

You may also like