Kuchenka indukcyjna, elektryczna czy gazowa – która się bardziej opłaca?

kuchnia indukcyjna

Na rynku dostępne są płyty indukcyjne, elektryczne oraz gazowe. Niezależnie od tego, czy pała się miłością do gotowania, czy też nie, kuchenka powinna się znaleźć w każdym domu. Bowiem stanowi ona podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Pytanie więc, która z nich będzie najlepsza?

Kuchenka gazowa, czyli najtańsze rozwiązanie

Kuchenki gazowe nieustannie cieszą się dużą popularnością. Wybierane są z wielu powodów, jednakże głównym jest niska cena. Zakup urządzenia wiąże się bowiem z wydatkiem rzędu 600-700 złoty. Dotyczy to standardowych modeli krajowych producentów. Gaz ziemny jest jednym z naturalnych źródeł ognia i ciepła. Kuchenka gazowa cieszy się więc uznaniem szczególnie wśród osób, które cenią sobie tradycyjne rozwiązanie i niechętnie podążają za nowościami. Ma ona jednak swoje wady. Jedną z nich jest kwestia bezpieczeństwa. Użytkownicy narzekają również na problem z czyszczeniem oraz na wydajność energetyczną, która jest naprawdę niska. Wiąże się to wówczas z dłuższym czasem gotowania i uciekającym ciepłem. Kuchenka ta nie jest dobrym wyborem, gdy w domu znajdują się małe dzieci. Ponadto, nie należy do ekologicznych rozwiązań. Jest ona jednak koniecznością w przypadku mieszkań, w których nie ma przyłącza do instalacji elektrycznej. Jest również niezastąpiona w przypadku częstych awarii prądu. Decydując się na ten rodzaj kuchenki, warto pamiętać o zainstalowaniu okapu.

Kuchenka elektryczna – wady i zalety

Kuchenka elektryczna może zostać wykonana z różnych materiałów. Do tego rodzaju urządzeń zalicza się kuchenkę żeliwną, ceramiczną i indukcyjną. Kuchenka żeliwna uznawana za tradycyjną ma wiele wad. W związku z tym rzadko spotykana jest w domach. Jest ona natomiast prosta w obsłudze i tania. Jednakże dużo lepszym wyjściem jest zakup kuchenki ceramicznej. Ma ona uciążliwą wadę jaką jest powolne nagrzewanie i ochładzanie urządzenia. Mimo to jest łatwa w czyszczeniu, a także posiada walory estetyczne. Stanowi ona lepszy wybór niż kuchenka żeliwna i gazowa.

Kuchenka indukcyjna – nowoczesność i wydajność

Kuchenka indukcyjna jest najlepszym rozwiązaniem. Ma ona zdecydowanie najwięcej zalet. Uważana jest przede wszystkim za ekonomiczną, a także najbezpieczniejszą. Sprzyja ochronie środowiska i jest tania w użytkowaniu. Wybór tego urządzenia jest szczególnie wskazany w domach, gdzie są małe dzieci, a także osoby starsze. Kuchenki indukcyjne są jednak najdroższym urządzeniem tego typu, bowiem ceny zaczynają się od około 1500 złoty. Niemniej jednak jest to wydatek jednorazowy, który warto ponieść.

Na którą kuchenkę się zdecydować?

Przy zakupie mieszkania w nowym budownictwie na pewno nie uświadczy się już instalacji gazowej, gdyż dawno zaczęto z niej rezygnować ze względów bezpieczeństwa. Obecnie przyłącze do kuchenki gazowej występuje szczególnie w starym budownictwie. Aktualnie na topie są płyty indukcyjne oraz ceramiczne i to je najczęściej zakłada się w przypadku mieszkań na rynku pierwotnym. Wszystko zależy od możliwości, najbezpieczniejszym wyborem jest kuchenka indukcyjna.

Przeczytaj także, na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera.

You may also like