Odbierasz mieszkanie od dewelopera – musisz to wiedzieć

odbiór mieszkania

Gdy po wielu długich miesiącach kupione wymarzone nowe mieszkanie w końcu zostaje ukończone, pozostaje tylko zapakować swoje rzeczy i wprowadzić się w nowe progi. Niestety nie jest to tak proste, ponieważ wymagane jest jeszcze odebranie od dewelopera mieszkania. Co trzeba o tym wiedzieć, aby odebrać mieszkanie od dewelopera?

Czy to tylko formalność?

Kupno mieszkania to ogromna inwestycja. Wymaga nie tylko bardzo dużych nakładów finansowych, lecz także spełnienia całkiem sporo formalności. Nic zatem dziwnego, że jak już cała operacja budowy jest na ukończeniu i pozostaje tylko odbiór mieszkania, traktowane jest to jak zwykła formalność i mało kto podchodzi do tego z należytą uwagą.
A jest to całkiem poważny błąd, ponieważ odbiór mieszkania to kontrola tego, jak zostało ono wykonane przez dewelopera. Jest to jedyny moment, w którym my jako nabywcy możemy zgłosić wątpliwości związane z jakością jego budowy i zażądać w tym momencie ewentualnego naprawienia tych rzeczy, które są według nas niewłaściwie wykonane. W takiej sytuacji spisany zostaje z przedstawicielem dewelopera specjalny protokół, w którym zawarte są wszystkie wątpliwości co do stanu mieszkania oraz oczywiście deklaracja ich usunięcia.

Czy odbierać mieszkanie samodzielnie?

Powstaje jednak problem, jak dobrze jest odebrać mieszkanie deweloperskie, aby zauważyć i w porę wykryć wszystkie możliwe usterki i niedociągnięcia? Czy konieczne jest do tego wynajęcie odpowiednich fachowców? A może da się to wykonać samodzielnie?
Z reguły wygląda to tak, że zaabsorbowany przeprowadzką i nowym mieszkaniem Kowalski nie jest w stanie wykryć nawet małej części rzeczy, które powinny być poprawione. Albo brak mu w takiej sytuacji uwagi lub też po prostu wiedzy na ten temat. Nawet, jednak jeśli wynajmiemy do tego celu odpowiednich fachowców, koniecznie trzeba, tak czy inaczej, przygotować się do tego zadania samodzielnie. W tym celu należy pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach. Zobacz również: Kupno nieruchomości w Krakowie
Przede wszystkim ważna jest pora, o której mieszkanie będzie przez nas odbierane. Koniecznie musi do być w ciągu dani, gdy będzie panowało odpowiednie naturalne oświetlenie, które pozwoli zauważyć wszelkiego typu niedociągnięcia.
Po drugie emocje warto pozostawić w domu. Oczywiście widok swojego nowego mieszkania potrafi wywołać wiele miłych emocji, jednak nie można się nimi kierować i nie dać się im zaślepić, co spowoduje niedostrzeżenie wielu ważnych spraw. Przy okazji warto też pamiętać o tym, aby nie bagatelizować usterek, które się znajdzie. Oczywiście każdy za nas che jak najszybciej się już wprowadzić do nowego mieszkania, jednak nawet te najmniejsze, wydawać by się mogło nieistotne usterki, mogą stać się bardzo poważnym problemem, co później wiązać się będzie z kosztami ich usunięcia, które już ponieść będziemy musieli samodzielnie.
Ostatnią sprawą podczas odbierania mieszkania jest zadbanie o wszystkie formalności. Koniecznie trzeba mieć ze sobą wszystkie dokumenty i sporządzić odpowiedni odbiór techniczny, w którym zawarte będą wszystkie dostrzeżone wady i niedociągnięcia mieszkania, wraz z oczywiście aktualną datą, podpisami i deklaracją na piśmie dotyczącą ich usunięcia w wyznaczonym terminie.

You may also like